Łożyska baryłkowe

Łożyska baryłkowe

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z asortymentem łożysk baryłkowych firmy Metex z Myślenic pod Krakowem. Łożyska baryłkowe w naszej ofercie pochodzą od jednego z najbardziej cenionych na świecie producentów tego typu urządzeń – firmy FAG.

Łożyska baryłkowe zostały stworzone w celu łożyskowania wałów w wielkogabarytowych maszynach. Ich konstrukcja sprawia, że są w stanie przenosić bardzo duże obciążenia osiowe i promieniowe. Ponadto, łożyska baryłkowe dwurzędowe mogą przenosić obciążenia osiowe w dwóch kierunkach.
Zasadniczo, łożyska baryłkowe dzieli się na łożyska jedno- i dwurzędowe.

Łożyska baryłkowe jednorzędowe

Łożyska jednorzędowe stosuje się w urządzeniach, w których występują obciążenia promieniowe (także udarowe). Jak sama nazwa wskazuje, posiadają jeden rząd baryłek oraz kulistą bieżnię na pierścieniu zewnętrznym. Zastosowanie takiej konstrukcji daje im możliwość wychyleń kątowych wału w stosunku do oprawy.

Łożyska baryłkowe dwurzędowe

Łożyska baryłkowe dwurzędowe posiadają dwa rzędy baryłek, jedną kulistą bieżnię na pierścieniu zewnętrznym oraz dwie, usytuowane skośnie w stosunku do osi łożyska, bieżnie na pierścieniu wewnątrz. Taka budowa sprawia, że mają one możliwość wychyleń kątowych wału w stosunku do oprawy i są praktycznie niewrażliwe na pewne niewspółosiowości.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą łożysk oraz prowadnic liniowych naszego sklepu!